Výsledky testu anglického krmiva Essential

logo_essential-foodsRudyho testovací centrum otevřelo v dubnu testem dánského krmiva Essentialfoods. Její zakladatel Christian Degner-Elsner se vývoji začal věnovat po více než 10-ti letech zkušeností s krmivy. Zajímavý je postup přípravy krmiva Essential. Výrobce krmiva uvádí, že .“..v zájmu zachování čerstvosti a šťavnatosti každá receptura obsahuje 35% čerstvého masa, které se vaří za nízkých teplot 90 stupňů, zaručujících zachování přírodních vlastností surovin“ konkrétně „..až 70% masa, ryb, vajec a 30% ovoce, zeleniny, lesních plodů, semen a bylin„. Semena a bylina simulují obsah žaludku přirozené kořisti psa  - stejně jako v době, kdy ještě nebyl členem lidské rodiny a lovil divoce ve smečkách.

V České republice se krmivo prodává teprve od minulého roku, takže jsme se rozhodli vyzkoušet, jak ho psi přijmou a jaký vliv na ně bude mít. Testování se účastnilo celkem 13 psů, kteří dostali nejvhodnější recepturu krmiva (v závislosti na velikosti, stáří a specifických potřebách psa) a po měsíci jsme se jejich majitelů zeptali na zkušenosti. Upozorňujeme, že nejsme chemická laboratoř a nemáme ambici ověřovat, zda výrobci dodržují deklarované jakostní znaky krmiva. Jde nám především o zkušenost běžných zákazníků.

Krmivo a potřeby do testování financujeme z vlastního rozpočtu obchodu Rudyhosvet.cz. Testovací centrum je čistě naše iniciativa, žádnému výrobci se nezpovídáme. Chceme jednoduše prodávat věci, které fungují a pomáhají.

Psi testovali 6 receptur:

A jak to dopadlo?


Co hodnotíme pozitivně?

Všichni psi v testovacím týmu bez výjimky přijali nové krmivo okamžitě, bez potřeby dlouhého přechodu z původního krmiva.

++ Chuť 

Všem psům krmivo opravdu chutnalo už od začátku a nemuseli si na něj po chuťové stránce zvykat.

+ Vliv na fyzickou kondici a kvalitu srsti

Samozřejmě nás zajímalo, jaké má krmivo vliv na míru aktivita psa. Zda byl během testu aktivnější a hravější nebo zda naopak zpomalil. V tomto případě většina majitelů nepozorovala výraznou změnu v psím chování. Ti, kteří ano, pozorovali změnu k lepšímu. Stejně tak tomu bylo i v hodnocení vlivu krmiva Essential na kvalitu srsti, její hustotu a lesk. Po prvním měsíci krmení recepturami Essential u většiny psů v kvalitě srsti nenastala pozorovatelná změna. Určitou změnu k lepšímu máme hlášenou přibližně u třetiny psů. Jsme si vědomi toho, že kvalita srsti je vlastnost, která se mění v delších cyklech a proto jsme v tomto ohledu při hodnocení velmi opatrní.

 +++ Vliv na zažívání a trávení 

Máme několik důvodů napsat, že pravděpodobně nejsilnější stránkou krmiva Essential bude jeho vysoká stravitelnost a výživná hodnota. Ptali jsme se na to zda se pes z doporučené denní dávky krmiva nasytil, zda si zachoval svou váhu a zda a jak se změnilo množství a kvalita jeho stolice. Uvádíme zde necenzurované hodnocení v původním znění, tak jak ho zaznamenali majitelé psů v testovacím týmu.

Quote

Velká chuť k jídlu, lepší kondice, méně stolice a pevnější. Překvapilo mě, jak malé množství stačí k nasycení fenky a ještě začala přibírat.“ Německý ovčák, Essential Stamina

Před testem tohoto krmiva jsme mívali problém, že nám naše fenka Kessy nechtěla moc granule jíst, dokonce je nejspíše jedla až z hladu a přitom jsme vyzkoušeli několik druhů. Tyto testované granule (byť byly o dost větší, než kdy dostávala) začala jíst prakticky ihned. Začali jsme si všímat, že chodí jíst granule průběžně během dne a to je velká změna.  Zároveň Kessy často zvracela „šťávy“, přisuzovali jsme to malému příjmu granulí (kromě granulí, které má k dispozoci po celý den, dostává každé ráno ještě kousek konzervy). Při testování krmiva Essential se nám to po celou dobu ale nestalo.“ Pražský krysařík, Essential Contour

Nežebrá tolik. Připadá mi déle nasycený. Množství granulí, které jsme dostali na měsíc ani nespotřeboval.“ Boloňský psík, Essential Superior Living

Jako pozitivní změnu oproti předešlým granulím beru to, že byl perfektně pokryt zvýšený výdej energie u pracujícího psa aniž bych musela zvedat dávku a pes hubnul.“ Maďarský krátkosrstý ohař, Essential Stamina

Fena byla rozhodně sytější, než při krmení granulemi s běžným složením, ale nižším dávkováním kvůli nutnosti shodit váhu. Ač je fena alergikem, toto krmivo jí nezpůsobilo žádné obtíže.“ Labradorský retrívr, Essential Contour

Jen ve dvou případech byli psi pro dosažení pocitu zasycení krmeni větší než doporučenou dávkou granulí. Ve třech případech psi během testování přibrali na váze. U psů, kteří přibrali, ale jejich majitelé pozorovali zmenšení množství stolice. Myslíme si, že v těchto případech je možné snížit krmnou dávku oproti tabulkovým hodnotám, protože pes krmivo velmi dobře vytráví a jeho energetickou hodnotu využije efektivně. A když už jsme u té stolice, jen pro úplnost dodejme, že u 92% psů se konzistence stolice nezměnila nebo zpevnila.


Co hodnotíme velmi negativně?

+++ Variabilita velikosti granulí 

Pokud bychom měli uvést negativa krmiva Essential, musí zaznít v první řadě nevhodnost velikosti granulí pro malá plemena psů, jakými jsou například čivavy, krysaříci, brabantíci, jezevčíci atd. Ti mohou  mít při přijímání granulí problém a majitelé těchto plemen velikost granulí Essential hodnotí v tuto chvíli jako nevyhovující. Potřebovali by granule menší.


Koupili by si majitelé psů v testovacím týmu krmivo znovu?

Na začátku jsme se zavázali k tomu, že krmivo nebo chovatelské potřeby hodnotit budou vždy jen členové testovacího týmu a budou to vždy oni, kteří je ostatním doporučí nebo nedoporučí. Z toho důvodu jsme do hodnocení zařadili otázky zjišťující spokojenost s produktem. Tu ověřujeme několika způsoby. Jednak se ptáme na vnímaný poměr kvalita – cena a tady všechny testované receptury Essential zabodovaly celkem přesvědčivě, když žádný z dotazovaných poměr nehodnotil jako špatný.

Pomer hodnota-vykon

 

Dalším způsobem jak nepřímo zjistit spokojenost je ověření opakovaného nákupu. Pro značku Essential je ale určitě pozitivní zpráva, že minimálně polovina psů u  Essential zůstane, byť ještě vyzkouší jiné receptury. Jen v jednom případě se pes po ukončení testu vrátil ke své původní receptuře granulí.

Opakovaný nákup

 

A zcela zásadní otázka na závěr. Zajímalo nás, zda by majitelé psů v testovacím týmu doporučili krmivo psům svých nejlepších známých – a vybírat mohli z nabídky odpovědí od určitě ne/nedoporučili po určitě ano/doporučili. I přes některé výtky ke granulím Essential ze strany testovacího týmu, především k velikosti granulí, ho všichni doporučují k vyzkoušení.

Doporucení nákupu


Závěrem

Krmivo Essential rozhodně v nabídce obchodu rudyhosvet.cz zůstane. Uvidíme, jaké plány má do budoucna s vývojem granulí Essential zakladatel značky a jejich dánský šéfkuchař v jedné osobě Christian Degner Elsner. Možná, že se malých plemen zastane, připraví pro ně speciální recepturu a my ten jediný negativní bod hodnocení budeme moci opravit. 

Do té doby můžeme granule Essential s čistým svědomím doporučit pro majitele středních a velkých plemen psů.

Tým rudyhosvet.cz a testovací tým ve složení

fulinovi fulinovi2 helena.mesarosova.csob.cz Kosova Lenka.Cizkova sssiiimab.seznam.cz Svobodovakr.seznam.cz taratuc.seznam.cz

Příště: TEST Bio antiparazitárních obojků (vyjde v červnu 2014)

5 thoughts on “Výsledky testu anglického krmiva Essential

  1. Dobrý den – výrobce uvádí 70% masa z toho 35% čerstvého masa – kolik % masa – sušeného skutečně obsahuje krmivo ?

    • Dobrý den, poměr bílkovinných složek a jeho kompozice (sušené vs čerstvé) je obecně u krmiva Essential relativně vysoko poměrně k jiným prémiovým značkám, ale ještě se dále liší v závislosti podle konkrétní receptury. Například Superior Living obsahuje 65% masa, Nautical Living 60%, ale například Essential Stamina má 70% podíl masa. Ukazuje se, že živočišné bílkoviny jsou v psí potravě nezastupitelné. A to i u stárnoucích psů. Ukazuje na to několik na sobě nezávislých studií.

  2. Dobrý den , např. krmivo Nautical Living – celkem obsahuje 60% čerstvého a sušeného masa z toho 40% tvoří čerstvé maso to obsahuje vodu asi až 85% , kolik tedy % sušeného , dehydrovaného masa toto krmivo obsahuje ve skutečnosti to jsem nikde nenašel.

  3. Pingback: Otestovali jsme anglické krmivo Barking Heads | Blog rudyhosvet.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>