Otestovali jsme anglické krmivo Carneeval

Vždy trvá několik měsíců, než se na specializovaných fórech a cenových srovnavačích objeví zpětná vazba na novinky na trhu. Chovatelské potřeby nejsou výjimkou. My z obchodu rudyhosvet.cz jsme tak trochu netrpěliví a občas požádáme naše zákazníky a fanoušky o otestování něčeho co nás vážně zajímá. Tak se stalo, že v prosinci a lednu hned 8 psů otestovalo jak jim chutná a prospívá gastronomická novinka – Krmivo prodávané pod značkou Carneeval, pocházející z okolí Manchesteru.

Carneeval porfolio

Příběh továrny na krmiva Carneeval je poměrně zajímavý – farmu spolu s továrnou vlastní rodina farmářů hospodařící na půdě v okolí. Výrobu krmiv pro psy podle svých slov rozjeli proto, aby nemuseli vyhazovat kvalitní přebytky své hospodářské produkce. Dovozce krmiva píše že všechny suroviny jsou laboratorně testovány jak bakteriologicky, tak i na nepovolené, či nežádoucí látky. Co nás ale zaujalo je metoda, s jakou se granule Carneeval „pečou“. Směs surovin, které do granulí vstupují, se zahřeje na dobu pouhých několik vteřin při teplotě od 80° do 130°C. Celá směs se tím bleskově a šetrně tepelně zpracuje, škrobová zrna extrudují. Stávají se tak pro psa lépe stravitelnými. Tato cesta by měla vést k tomu, že krmivo je nutričně hodnotněji upraveno než při běžném domácí vaření či průmyslovém pečení. 

Jaká plemena psů krmivo testovala:

Chodský pes, Stafordšírský bulteriér, Kavkazský pastevecký pes, Border Kolie, Cane corso, Maďarský ohař krátkosrstý, Border Collie a Malý munsterlandský ohař ve věku od 6 měsíců do 8 let.

DSCN0113 DSCN4658  vicky a granule vlevo-Agatha_vpravo-Garnet

Před odesláním testovacího balení zjišťujeme specifické potřeby psů, abychom vybrali nejvhodnější recepturu. Tentokrát se nám sešli pejsci jak bez speciálních nároků, tak i psi v zátěži používání při myslivosti, psi s nadváhou, psi s nechutí k jídlu a také pár štěňat. Takže jsme poslali celkem 4 receptury – Festive Turkey, Highland Lamb, Light Healthy Classic a Active Puppy.  Před testem krmiv Carneeval byli všichni psi živeni především premiovými nebo superpremiovými značkami jako Acana, Essential, Brit Premium, Barking Heads nebo Taste of the Wild.

Co jsme na granulích testovali:

  • Jak chutnají a jak dobře jim dělají na zažívání
  • Výživnost a nasycenost
  • Vliv na aktivitu a náladu
  • Vliv na kvalitu srsti
  • Hodnocení cena-výkon
  • Doporučení nebo nedoporučení dalším chovatelům

 Jak to dopadlo?

Skvěle co se týče chutnosti a přiměřenosti velikosti granulí. Tady asi není třeba nic komentovat – dva následující obrázky nahradí spoustu slov.

Chutnost krmiva a velikost granulí:

ChutnostVelikost

Hned, jak jsem granule otevřela, mě zaujaly, vůní, byly dostatečně mastné, ale zase ne moc. Jakmile je Daisy ochutnala, hned si je zamilovala, moc jí chutnaly. Myslím, že byla velmi spokojená. Jsem ráda, že jsme je mohli testovat a určitě je nemáme naposled.

Chodský pes, 6 měsíců, testoval recepturu Active Puppy

Po otvorení balenia granulky príjemne voňali, veľkosť mohla byť troška väčšia ale to nám až tak nevadilo. Bola som s nimi veľmi spokojná. :)

 Cane Corso, 1,5 roku, testoval recepturu Active Puppy

Dobře dopadlo krmivo i v otázkách zjišťujících vliv na zažívání a výživovou hodnotu. 7 z 8mi psů si během testu udrželo stejnou váhu jako v době před testem, ale třem z nich nestačila předepsaná denní dávka krmiva a museli dostávat více, než je tabulková hodnota. S otázkami na vydatnost krmiva úzce souvisí i konzistence a množství stolice. Nejsou to sice standardní parametry parametry hodnocení, ale nás tyto odpovědi zajímají, protože minimálně v krátkodobém pohledu napoví o schopnosti psa využít živiny v přijímaném krmivu. Abychom to nezamluvili, na otázku zda se „..množství stolice psa během testování zmenšilo či zvětšilo“ jsme dostali tyto odpovědi

Množství stolice

a rozpad odpovědí na otázku měřící konzistenci stolice vypadal následovně -

Konzistence stolice

Změna krmiva znamená pro psa vždy zátěž organismu, se kterou se vyrovnává týdny. Víme, že by bylo fér hodnocení provádět v odstupu spíše měsíců než týdnů a výsledky je třeba proto brát s rezervou. Upozorňujeme na to při každé recenzi krmiv a zvlášť na to poukazujeme, když ukazujeme hodnocení vlivu krmiva na aktivitu psa a kvalitu srsti. V tomto testu se všech 8 majitelů shodlo na tom, že změna krmiva nevyvolala změnu v aktivitě psa ani jedním směrem a u necelé poloviny testovaných psů došlo k zlepšení kvality srsti.

Během testování došlo zpočátku ke snížení aktivity, toto se po 10 dnech upravilo – to ale zřejmě souvisí s jejím citlivějším zažíváním… Essential  Older považujeme dle složení za kvalitnější,  přesto hodnotíme testované krmivo velmi dobře.

Kavkazský pastevecký pes, 7,5 roku, testoval Light Healthy Classic

Zůstanete u krmiva Carneeval?

Prechod

Při pohledu na výše zobrazený obrázek to není úplně zřejmé, ale z doplňujících otázek vyplynulo, že 100% členů testovacího týmu by krmivo Carneeval určitě nebo spíše doporučilo svému nejlepšímu kamarádovi – pejskaři. Stejně tak se všichni shodli na tom, že poměr cena - výkon granulí hodnotí jako skvělý nebo minimálně dobrý. Nejlepší ilustrací k tomu jsou doplňující komentáře, které se nám k hodnocení podařilo získat.

Počas testovania bola Vicky omnoho aktívnejšia, spokojnejšia, zlepšila sa jej kvalita srsti a aj vôňa z papuľky bola o niečo lepšia.

Cane Corso, 1,5 roku, testoval recepturu Active Puppy

Fenka je velice temperamentní a neustále v pohybu. Vždy byla hubenější a při jejím vysokém energetickém výdeji bylo těžké dokázat, aby trochu přibrala. Avšak s granulemi Carneeval se to podařilo!

Maďarský ohař, 1,5 roku, testoval recepturu Active Puppy

Tyto granule mě překvapily skvělým, pestrým složením (šípek, špenát..) a vůní. … Vyzkoušeli jsme mnoho druhů granulí, ale všechny jsme museli kombinovat s masem. K těmto granulím přidávám jen rozdrobené piškoty. Srst má viditelně lesklejší, stolice byla také v pořádku a energie měla někdy až moc :) Takže tyto granule mohu jedině doporučit a s množstvím, které nám přišlo k poměru velikosti fenky to vypadá, že budeme granule mít ještě dlouho..

Kříženec Border Kolie, 2 roky, testovala recepturu Highland Lamb

Závěrem:

Carneeval je další z řady kvalitních krmiv, které si zaslouží místo v naší stále nabídce. Rozumné je, že dovozce do ČR dováží všechny receptury také ve 0,5 a 2kg baleních, takže v případě, že psovi úplně nesednou, zase tak moc jako zákazníci neriskujete.

Co otestovat příště?

Dávejte nám prosím nápady do komentářů pod recenzí. Děkujeme všem!

One thought on “Otestovali jsme anglické krmivo Carneeval

  1. na ďalšie testovanie by som určite odporučila testovanie pelechu pre veľké psy (45kg+) …Každý majiteľ, ktorý má tak veľkého a ťažkého psa sa dlho rozhoduje nad tým, aký správny pelech zvoliť, aby sa psíkovy pohodlne ležalo a za týždeň ho „nepreležal“ :) …ďakujeme za super testovanie a pri granulkách značky Carneeval určite zostáváme!! :) Majiteľka fenky cane corso- 1,5 roka-Vicky :))

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>