Jak účinné jsou BIO antiparazitní obojky?

V Rudyho testovacím centru jsme úspěšně dokončili další experiment. Tentokrát jsme chtěli jsme otestovat jak skutečně fungují bio antiparazitika – konkrétně bio obojky. Počkali jsme na léto – období aktivity klíšťat, blech, a jiných kožních parazitů, našli 12 statečných psů a koček a pustili se do toho.

Na začátek trocha teorie. Všechny antiparazitní obojky fungují na podobném principu – účinné látky se z obojku postupně prostupují do srsti zvířete, takže jsou v ní zastoupeny ve velmi nízké, zato stabilní koncentraci. Efekt ochrany je dlouhodobý uvádí se, že kvalitní antiparazitní obojky poskytují ochranu po dobu 4-6 měsíců – tedy prakticky po celé kritické období. To je nesporná výhoda proti kapičkám/spot-on přípravkům a antiparazitním šampónům. U nich je koncentrace aktivních látek maximální okamžitě po aplikaci a rychle se snižuje – například po každém koupání. Ale ani u obojků není ochrana po celu dobu bezchybná, takže ani ty nejefektivnější přípravky nevykazují 100% účinnost a psa či kočku je čas od času třeba prohlédnout. Zatímco v „tradičních“ antiparazitikách tvoří účinnou složku chemické látky (Fipronil, Flumethrin, Fenthion,..), u bio obojků se jedná o mix přírodních substancí. V případě prvního testovaného obojkůSergeant’s Green americké společnosti Sergeant – tvoří deklarovanou účinnou látku geraniol. Geraniol je organická sloučenina (olej), kterou můžeme najít v růžích, citronech, a jiných esenciálních olejích. Velmi často se využívá v parfémech. Výzkumy prokázaly, že Geraniol je v určité koncentraci účinný také jako repelent. Druhý testovaný obojek pochází z dílny původně holandské firmy Beaphar, která dnes vyrábí celou paletu veterinárních přípravků, ale u svého zrodu v roce 1939 vyráběla právě homeopatické přípravky pro psy a kočky. Druhým testovaným obojkem byl tedy Beaphar Bio Band Plus. Ten staví na pečlivě střeženém poměru eukalyptového oleje, citrónového extraktu, cedrového oleje, máty, routového oleje a nimbových substancí. Výrobce Beaphar, stejně jako Sergeant, deklaruje repelentní účinky.

Jak obojky fungují prakticky?


Začneme u toho, jak snadné je obojky psovi nebo kočce nasadit. S výjimkou jednoho psího neposedy nasazování obojku proběhlo bez komplikací.

+++ Snadno se nasazují 

++ Psi je velmi dobře snášejí

Obojek testovali psi různých plemen a velikostí (zlatý retrívr, německý ovčák, boston teriér, dlouhosrstý jezevčík nebo třeba italský chrtík). Obojky bylo třeba v několika případech zkrátit, což je vzhledem k materiálu obojku (měkčený plast) velmi snadná operace. Ani jednou nenastala situace, kdy by obojek byl moc malý. Stejně tak pozitivně hodnotíme fakt, že s výjimkou jednoho již zmíněného neposedy zvířata obojek snášela od začátku v pohodě a nesnažila se obojku zbavit.

++ Subjektivní hodnocení účinnosti obojku

Majitelé zvířat na základě zkušenosti v testu hodnotí obojky ve více než 80% případů jako absolutně nebo spíše účinné. V praxi to znamená, že pes nebo nebo kočka nenosí domů vůbec žádné kožní parazity nebo je vlivem používání obojků jejich množství menší než v období před testem. Přibližně u poloviny testovaných zvířat se i přes použití obojku našla klíšťata. Zakousnutí i ještě lezoucí. I když by bio obojky měly plnit primárně preventivní a repelentní úlohu, byla část zakousnutých klíšťat nalezena mrtvá. Z ankety po ukončení testování také vyplývá, že více než polovina zvířat od svého páníčka dostane příště úplně stejný obojek.

Quote

„Asi týden bez klíštěte pak jsme začali nalézat klíšťata i v okolí čumáku a hlavy již zakousnutá a živá ale jsme v lokalitě kde je zvýšený výskyt takže bez antipar.obojku by jich měl min.asi o 50% více.“ kříženec, 2 roky

„Myslím si ,že i přesto že jsme našli na naší fence pár klíšťat, je za jeho cenu [179,- u Sergeant resp. 74,- Kč u Beapharu] podle mně dost účinný“ zlatý retrívr, 8 měsíců

„Byla jsem velmi mile překvapená a nadšená. Obojek fungoval perfektně, stejně tak bych ho hodnotila při ojedinělém nálezu klíštěte, což se občas stavá, obzvláště v našich podmínkách, kdy je pes celodenně u koní na pastvinách, po boku koní v lese, vysoké trávě apod. Nenašli jsme ovšem jediné!“ boston terrier, 2 roky

Subjektivní hodnocení

+ Vliv na zdraví zvířete

Po bio obojcích majitelé psů a koček sahají také proto, že si od nich slibují zdravotní nezávadnost. Obojky mohou ale i přesto způsobit zdravotní komplikace jak zvířeti tak lidem v nejbližším okolí. Koncentrace esenciálních složek je zvláště u nově vybalených obojků opravdu velmi vysoká a obojek vylučuje velmi výrazné vůně. Zdaleka ne všem tyto esenciální složky voní příjemně, o čemž jsme se sami přesvědčili.

„Po celou dobu nošení venku jsme nezpozorovali žádného parazita na našem psíkovi. Obojek jsme však doma nebo na cestách museli sundávat, jeho „vůně“ byla příliš intenzivní, až smradlavá :)“ italský chrtík, 22 měsíců

—  Nutnost pozorovat vliv obojku na zdravotní stav zvířete, ale i lidí kolem

V našem testovacím týmu jsme měli jeden případ velmi silné alergické reakce, kterou lze s velkou pravděpodobností přičíst na vrub právě testovanému obojku.

„Několik hodin po nasazení obojku – během noci, se celý na bříšku, v tříslech a na nožkách osypal. Partner, který byl v jeho blízkosti měl silnou alergickou reakci, otekl mu jazyk a obličej, svědila ho několik dní kůže. Bohužel jsme ihned museli testování ukončit.“ Stafordšírský bulteriér, stáří 8,5 měsíce, testoval Beaphar Bio Band obojek pro psy

Pokud sami uvažujete o vyzkoušení bio obojku, věnujte proto opravdu zvýšenou pozornost zdravotnímu stavu zvířete minimálně po dobu prvních dvou dnů od aplikace. Zvíře bude s velkou pravděpodobností obojek snášet dobře, ale rozhodně nic nepodceňujte. To samé doporučujeme pokud se v okolí psa nebo kočky pohybují děti.


Na konec každé recenze patří shrnutí. Minimalizovali jsme šance na zavádějící doporučení a nechali na testovacím týmu i tuto práce. Chtěli jsme odpověď na otázku zda by bio obojky doporučili svým nejlepším známým a kamarádům (samozřejmě pouze majitelům psů a koček) a jak hodnotí jejich poměr cena-výkon. Většina týmu se shodla na tom, že by se nebála bio obojky doporučit jako vhodnou antiparazitní ochranu. Současně ale dodáváme, že stejně jako u jiných antiparazitik, musíte i v případě bio obojků počítat s postupně klesající účinností. Vonné esence prostě časem ztratí svou intenzitu.

+++ Doporučení produktů známým/kamarádům

„Tento antiparazitní obojek svou účinností odpovídá ceně. Tzn. pokud bych potřebovala jemný, přírodní přípravek proti klíšťatům s účinností cca. 14dnů, která ovšem ani po tuto dobu není 100%, volila bych právě tento.“ Labradorský retriever, 4 roky

Doporucení

Vzhledem k překvapivě dobré účinnosti a relativně nízké ceně bio obojků 11 ze 13 členů testovacího týmu ohodnotilo poměr kvality a ceny bio obojků jako dobrý nebo dokonce skvělý.

Konečný verdikt: bio antiparazitní obojky zůstávají v nabídce našeho obchodu, protože jsou vhodnou alternativou ke klasickým antiparazitikům a můžeme je s klidným svědomím doporučit k vyzkoušení.

Pěkné léto přeje Rudy a celý tým rudyhosvet.cz 

3 thoughts on “Jak účinné jsou BIO antiparazitní obojky?

  1. Obojkem je třeba jednou za čas ŠKUBNOUT, aby se uvolnily látky v něm působící. PROČ o tom není v článku ani zmínka? Pak se nedivme , že se vám objevují takovéto reakce, viz: „„Asi týden bez klíštěte pak jsme začali nalézat klíšťata i v okolí čumáku a hlavy již zakousnutá a živá ale jsme v lokalitě kde je zvýšený výskyt takže bez antipar.obojku by jich měl min.asi o 50% více.“ kříženec, 2 roky

  2. Lidi po té co mi obojek Scalibor doslova málem zabil fenu rotvíka a reakce fi.Scalibor – je nám to líto bych svému psovi dal cokoliv pouze bio.Bylo to hrozný dívat se jak se z toho pomalu dostává,trvalo to 6 dní a jenom doufám,že to nebude mít následky.Scalibor bych označil přímo za smrtelně nebezpečný v případě alergického psa.Ovšem jak předem zjistíte,že máte alergického psa? Firma má stejně vídělek i když to letí do koše.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>