Jak moc nebezpečné mohou být zootoxiny?

Zootoxiny jsou což jsou jedovaté látky, které pocházejí od jiných zvířat a ovlivňují zdravotní stav vašeho domácího mazlíčka. Nejčastěji se v praxi setkáváme s bodnutím včely, vosy, sršně, ale je možné se setkat i s uštknutím zmije obecné.

Jak postupovat při otravách jedy jiných zvířat a jakým způsobem poskytnout první pomoc vašemu pejskovi či kočce?

zmije

Uštknutí zmijí obecnou

Zmije sama o sobě není agresivním ani útočným živočišným tvorem, ale pokud se náhodou stane, že Váš pejsek na ni stoupne, čichne k ní nebo by si chtěl s ní hrát, tak v této situaci je opravdu útok zmijí obecnou možný.

Jed zmije

Její jed je velice toxický, a obsahuje především směs bílkovin s enzymatickou a toxickou aktivitou. Po kousnutí vzniká lokální reakce a dochází k poškození podkožní tkáně, výstelky cévních kapilár. Co ovlivňuje závažnost situace – množství vpraveného jedu, jestli zmije předtím lovila (snížené množství jedu), roční období (po zimě mají více jedu), věk (mladší jedinci, alergici, starší jedinci jsou citlivější!), fyzická aktivita pejska, hmotnost a samozřejmě místo, kde byl pes uštknut. U alergických pacientů může dojit k anafylaktické reakci!

Jak reaguje pes na uštknutí?

Nejčastěji je u psího pacienta objevena lokální reakce s otokem, zarudnutím a zvýšenou bolestivosti. V horších případech se můžeme setkat s postižením zažívacího ústroji (zvracením, průjmem…), cirkulačními poruchami (šok, sníženým krevním tlakem, zrychleným dechem), nervovými příznaky (závratě, vyčerpání, křeče…), poškozením ledvin (krev v moči, zvýšené množství bílkoviny v moči…), dýchacího aparátu (zúžení průdušek, otokem hltanu, dásní, jazyka nebo tváři). Pokud by se stalo, že je pokousaná fena je ve vyšším stádium březosti, tak může dojit k abortu neboli potratu. Jed zmije prostupuje i přes placentu.

Co můžete udělat Vy jako majitelé?

Hlavně se uklidnit a jednat s chladnou hlavou! Takže nejprve se snažte snížit aktivitu pejska, můžete mu chladit okolí rány a následovně vzít pejska PRO JISTOTU k veterinárnímu lékaři, který mu poskytne odbornou lékařskou péči dle svého uvážení a zhodnocení celkového zdravotního stavu. Veterinární lékař se potom rozhodne, jak bude postupovat – jestli bude třeba provést aplikaci antiséra, protišokovou terapii nebo symptomatickou léčbu s podáním kortikosteroidů, ATB, analeptik a infuzní terapie.

Bodnutí sršněm, včelou, vosou obecnou

Pokud pes nebo kočka je bodnutý vosou, včelou nebo sršněm, tak ve většině případů se jeho reakce projevuje neklidem a rychlým otokem v místě vpichu. Vosa na rozdíl od včely může bodat opakovaně, ale nezanechává žihadlo. Včelí žihadlo je nutné jak nejrychleji vytáhnout, aby nedošlo k vpravení většího množství jedu do těla zvířete. Stejně jako u člověka.
Pokud by se stalo, že Váš pejsek bude pobodaný v oblasti dutiny ústní nebo při nešťastné hře ji polkne, je nutné okamžitě vyhledat odbornou veterinární pomoc!!! Pokud byste pacienta nechali v tomto stavu bez odborné pomoci, tak může dojít ke kolapsu nebo dokonce smrti!! Doporučujeme raději situaci přecenit než podcenit. Veterinární lékař se rozhodne dle závažnosti situace, jak bude pokračovat s léčbou. Někdy je nutné pacienta intubovat, což znamená zavést mu do průdušnice endotracheální trubku a následně ho ventilovat kyslíkem než se stabilizuje dýchání a zlepší krevní oběh.

Co Vám mohu doporučit?

Hlídat si pejska na procházkách, nepouštět ho do míst, kde by mohlo dojit ke kontaktu s původci zootoxinů. A pokud už ke kontaktu dojde, je lepší raději situaci přecenit a jet k veterinárnímu lékaři než situaci neřešit a riskovat zdraví zvířete!

MVDr. Diana Frenclová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>